A neurofeedback, más szóval EEG biofeedback tréning azokban esetekben lehet eredményes, ahol a pszichés vagy neurológiai probléma az agyhullámokban kimutatható működési eltéréseket okoz. A tréninget egy mérés előzi meg, amely abból áll, hogy a fejbőr megfelelő pontjain érzékelőket rögzítünk, amelyek „leolvassák” az EEG jeleket.
Erre épül maga a tréning, melynek segítségével az eltérő működésű területeket „optimalizáljuk”. A tréningező személy a monitoron animációt, mesét vagy filmet néz, a számítógép pedig folyamatos visszajelzést ad a pillanatnyi mentális teljesítményről. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a film megáll, elhalványul vagy picire zsugorodik a kép, esetleg figyelmeztető hangjelzést ad, ha a személy elkalandozik, nem figyel vagy feszültté válik. Akkor indul újra, ha „összerendezi” a figyelmét, ellazul, illetve javítja teljesítményét, ezzel úgymond „rászoktatjuk” erre a jobb teljesítményre.
A neurofeedback tréninget az alábbi esetekben javasoljuk:
- hiperaktivitás és figyelemzavar (ADHD, ADD),
- tanulási zavarok (diszlexia, diszgráfia, diszkalkúlia…),
- viselkedészavarok,
- autizmus spektrum zavar,
- szorongás,
- alvászavar,
- stressz,
- tikk, dadogás néhány formája,
- agysérülés, stroke utáni rehabilitáció
- teljesítmény fokozása, például sportolóknál.
A módszer alkalmazásához elengedhetetlen, hogy gyermek legalább 15 percig képes legyen többé-kevésbé mozdulatlanul ülni, illetve a fülekre felhelyezett 2-2 kis csipeszt elviselni, ami kb. 4-5 éves kor körül már nem szokott gondot jelenteni.